Üregelőkészítésre használt szerszámok
Fontos tudnunk, hogy a fogorvos a praeparálás, fogpótlás során egyrészt a caries folytán megpuhult dentinben és zománcban, másrészt azonban ép dentinben és ép zománcban is kell dolgoznunk a fogászaton.
A szúban megbetegedett dentint és zománcot a praeparálás szempontjából legalább nagyjából azonosnak tekintve is három különböző tulajdonságú szövetben kell tehát dolgoznunk a fogászati szerszámokkal. Csak e szövetek fizikai tulajdonságainak, valamint a praeparálásra, fogpótlásra használt műszerek hatásmódjának ismeretében tudjuk az előkészítést racionálisan végezni, s egyben a betegnek a legkevesebb kellemetlenséget és fájdalmat okozni a fogászaton.
A lyukfúrás és fogkezelés eszközei
A praeparálásra a fogorvos részint kézi, részint gépi erővel hajtott műszereket használ fogpótlásra is. A kézi műszerek kaparásra, vájolásra, vésésre használhatók, gyűjtőnevük: exkavátor, magyarul vájoló.
Gépi erővel hajtjuk a fúrót, a csiszoló követ és a korongot (anyagától függetlenül), ehhez azonban különböző segédeszközök is szükségesek.
Kézi műszerek
A fogorvos kézi műszerek legcélszerűbb formáit Black dolgozta ki. Közülük a következő típusok használatosak: véső, kanál, bárd és kapa (alakú exkavátorok), valamint a zománcbárd és a gingvaszél-faragó (-simító). Fontos, hogy mindig éles műszert használjunk, a nemes acélból készült műszert az orvos maga is élesre köszörülheti (fenőkövön: Arkansas-kő), fogpótlás.
A Black-féle kézi műszert három adattal jellemezhetjük, ami a műszerek nagyságát illeti: ismerni kell a munkarész szélességét (ezt Black nyomán tizedmilliméteres egységekben adjuk meg), hosszát (mm-ben megadva), valamint a munkarész és a nyél közötti szöget, mielőtt a fogászaton használnánk. E szöget Black nem a 360 részre osztott kör egységeiben, tehát nem a mértanban szokásos szögfokokban adta meg, hanem a kört csak 100 egységre bontva, ún. centifokban.
Fontos az efficiens a fogászati munka szem-pontjából, hogy a műszer éle a nyél egyenes meghosszabbításába essék, egyébként könnyen elfordul a kézben a fogpótlás. Ez egyrészt a műszer alakjától, másrészt a munkarész hosszától és szögelhajlásától függ. Ha a vágóéi nem esnék a nyél egyenes meghosszabbításába, a nyélen esetleg további egy-két szögtörést kell kialakítanunk, hogy ezeket a hiányosságokat kiküszöböljük. Ezeket a szögeket ellenszögeknél (kontraszög) nevezzük. A 12 centifokos hajlást egy, az ennél nagyobbat általában két ellenszöggel egyenlíthetjük ki.
Fogászati szerszámok, fogtömés és fogpótlás szempontjából. Néhány további tartalom, mely mindenki számára érdekes és izgalmas lehet: fogászat Budapest, fogorvos ára, fog tömés 13. kerületben, fogpótlás ára, lyuk preparálás szakszerűen.