Fogászati kezelés Budapest 13. kerületében és fogtömés szakképzett fogorvosok szolgáltatásai

Fogorvosi rendelő Budapest

Fogorvosi rendelő Budapest

A fogtömés néhány részlete

2020. március 31. - Hasznosan

Amalgám fogtömés készítése a budapesti fogászaton

fogtomes tipusok fogorvosA fogorvos a budapesti fogászati klinikán a szuvas fog gyógyítása során a professzionális fogtömés szolgáltatását alkalmazza. A szemfog distalis felszínén régebben gyakran alkalmaztunk amalgám tömést.

Ez esetben tulajdonképpen III. osztályú üreget tömünk amalgámmal, amelyhez a fog orális felszínéről férünk hozzá, erősen lerágott fogon esetleg a fog szélesre kopott éle felől. Fontos ez esetben is az amalgám kellő kondenzálása végett, hogy zsaluzással pótoljuk az üreg hiányzó approximális falát, általában fél-körös matricát alkalmazunk, amelyet jobban tudunk az Elliot-szeparátorral rögzíteni, mint a szokásos matricafeszítővel a fogorvosi székben.

A fogorvosi munka szakszerűsége

A metszők fór ámen coecumának üregét ugyanúgy tömjük a fogászaton, mint minden más I. osztályú üreget, ugyanez érvényes a felső nagyőrlők palatinalis felszínére áthajtó fissurában praeparált üreg tömését illetően is. Ez esetben nem szoktunk zsaluzni még akkor sem, ha az üreg áthajlik a fog occlusalis felszínére. Ha e területen kiterjedt a szuvasodás, előnyös lehet akár körkörös matrica, akár rézgyűrű alkalmazása a budapesti fogászati klinikán.

A szilikát tömés

Minthogy fogtömés a szilikátcement a természetes, ép zománcnál kevésbé ellenálló a szájüregben érvényesülő vegyi hatásokkal szemben, ezenkívül van ennél ellenállóbb tömőanyagunk is, ezért szilikátcementből csak oly üregbe készítünk tömést, amely látható helyen van és a fogorvos ezzel tisztában van. A szilikátcement javallata ezek szerint alapvetően esztétikai: csak ott szabad alkalmazni, ahol esztétikai szempontok elkerülhetetlenné teszik használatát, azaz gyakorlatilag csak a frontfogak III. osztályú üregeinek és a felső frontfogak V. osztályú üregeinek tömésére.

A fogászat Budapesten az alsó frontfogak V. osztályú üregeit, valamint esetleg a felső első kisőrlő ezen üregét csak akkor tömjük szilikátcementtel, ha látszik, s a beteg súlyt helyez (hiúsági szempontból vagy foglalkozásánál fogva) arra, hogy az esetleg kevéssé vagy csak ritkán látható tömés is észrevétlen maradjon. Ugyanezt a javallatot általában nem fogadjuk el a felső első kisőrlő többnyire látható mesio-approximalis üregének tömését illetően (kivétel, ha a szemfog hiányzik és a mesialis felszínen V. osztályszerű üreget praeparáltunk) ez a fogtömés.

Szilikát tömés készítésekor használatos fogorvosi műszerek

Az első műszer, melyet a fogorvos használ. a szilikátcementet üveglapon — éspedig annak sima oldalán — keverjük achátból, esetleg csontból vagy műanyagból készült spatulával.

Az üregbe tantálból vagy rozsdamentes acélból készült kétvégű spatulán visszük, s lapos vagy gömb végű tömővel kondenzáljuk. A szilikátcement kon denzálására szolgáló lapos végű tömő homlokfelszíne sima. Minthogy a leggyakrabban III. osztályú üreg tömésére használjuk, különös fontosságot kell tulajdonítanunk az approximalis tömésfelszín konturálásának, e célra vékony celluloid vagy műanyag csíkot használunk, amellyel a szilikátmasszát — kondenzálása után — az üreg axiopulpalis falára úgy nyomjuk, hogy a csík a fog megmaradt approximalis felszínére érjen. Ily módon automatikusan alakul ki a tömés jól konturált felszíne, amely e kezelés nyomán a budapesti fogászaton sima és fényes lesz.

Fogorvosi szaktanácsok a tömésnél

Előnyös és kívánatos a fogtömést cofferdam-izolálásban végezni, tekintettel a szilikátcement igen kifejezett nedvesség iránti érzékenységére a kötés ideje alatt a fogorvos. Ennek módját már tárgyaltuk. Sok esetben azonban szükségtelen a nyálrekeszt alkalmaznunk, elegendő, ha a tömendő fogra és III. osztályú üreg esetén a tömendő oldal felőli, V. osztályú üreg esetén pedig mindkét szomszédjára kb. 3X3, ill. 4x3 cm nagyságú gumilepedőt húzunk.

Ezt III. osztályú üreg esetén a szeparátorral is rögzíthetjük úgy, hogy az üreg gingivalis fala mentén véges-végig látható a fog praeparálatlan, ép felszíne. V. osztályú üreg ilyen szeparálásakor a legjobb a lepedőt frontfogkapoccsal tartani a helyén, ez esetben is szabadon hozzá kell férnünk az üreg gingivalis fala mentén a fog természetes felszínéhez a budapesti fogászaton.

III. osztályú üreg tömésekor szeparátort kell használnunk, hogy az üreghez — orális falának maximalis kímélése mellett — jól hozzáférjünk, gyakorlatilag csak a műszeres szeparálás vihető ki. Többnyire az Ivorv-szeparátort használja a fogorvos.

A fogtömés néhány részlete és azok meghatározása. Néhány további téma, melyek megismerése hasznos lehet mindenki számára:  fogászat a 13. kerületben, a legjobb fogorvos, fog tömés ára, fogászat Budapest klinika, fájdalommentes fogtömés.

A bejegyzés trackback címe:

https://fogorvos-budapesten.blog.hu/api/trackback/id/tr2415578466

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása